O nas

Nowy Teatr

Nowy Teatr tworzy Krzysztof Warlikowski i grupa jego stałych współpracowników, wśród nich wybitni aktorzy m.in. Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, kompozytor Paweł Mykietyn i scenografka Małgorzata Szczęśniak.

Europejska renoma tego artysty wynika między innymi z bardzo szczególnego postrzegania miejsca publiczności w zdarzeniu artystycznym. Głównym celem, do którego za każdym razem zmierza reżyser, jest komunikacja, nawiązanie głębokiego dialogu z widownią.

Nowy Teatr chce rozbudować przestrzenie dialogu z publicznością, nie ograniczając się jedynie do działań ściśle teatralnych. Jest miejscem nowej sytuacji artystycznej. Wolnym polem działania dla zaproszonych artystów i kuratorów, przestrzenią tworzoną przez ludzi z pomysłami.

Jednym z celów Nowego Teatru jest interwencja w życie mieszkańców stolicy, która przyczyni się do zmiany widzenia miasta. Otworzy nowe możliwości artystyczne, zbuduje przestrzeń wyobraźni, interdyscyplinarną, wolną od podziałów i uprzedzeń. Poszczególne zdarzenia mają być punktem wyjścia do dyskusji, rozmów, spotkań, wymiany zdań i myśli. W Nowym Teatrze nie chodzi o dawanie występów, ale o tworzenie przestrzeni dialogu i inicjowanie rozmowy na najbardziej nawet niewygodne tematy. Korzystając z faktu, że w zespole Nowego Teatru udało się skupić tak wiele osobowości twórczych, proponujemy publiczności autorski i artystyczny klucz do rozumienia miejsca, w którym mieszkamy i działamy.

Nowy Teatr istnieje od 2008 roku. Główną domeną działania Krzysztofa Warlikowskiego pozostaje teatr. Inne osoby zaproszone do współpracy mają za zadanie współtworzenie koncepcji nowego miejsca. Jednym z wyzwań jest zbudowanie nowej siedziby - wielofunkcyjnego centrum kulturalnego - w hali warsztatowej z 1927 roku, byłej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania u zbiegu ulic Madalińskiego i Sandomierskiej.

Przez te pięć sezonów powstały m.in. takie spektakle jak „(A)pollonia”, „Koniec”, „Opowieści afrykańskie według Szekspira, wydarzenia interdyscyplinarne „X-Apartments”, „Miasta Równoległe”, wystawy, koncerty i nagrania m.in. „Nowa Warszawa”, niezliczone wykłady, warsztaty, spotkania i inne. Nowy Teatr jest także jedną z instytucji teatralnych najaktywniej reprezentujących polską kulturę na arenie międzynarodowej.

Nowy Teatr jest miejscem artystycznego poszerzenia pola walki. Odpowiednie połączenie prezentacji, dyskusji, wykładów, działań edukacyjnych i poszukiwań warsztatowych dostępnych dla szerokiej publiczności powoduje, że lepiej wiemy, gdzie żyjemy i dlaczego właśnie tak.

Zadanie jest proste, ale poważne: IDŹ. PATRZ. MYŚL.

www.nowyteatr.org


Wytwórnia

Wytwórnia publikuje książki dla dzieci i młodzieży. Awangarda na polskim rynku. Innowacyjne rozwiązania graficzne to znak firmowy wydawnictwa, które uważane jest za jedno z najbardziej wyróżniających się i konsekwentnych w swych działaniach, a publikacje Wytwórni doceniane są w najbardziej prestiżowych międzynarodowych i krajowych konkursach.

www.wytwornia.com


Joanna Olech

Autorka haseł kampanii "Kto ty jesteś?", z wykształcenia graficzka (ASP Warszawa). Autorka wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pisze artykuły o literaturze dziecięcej w „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książkach” i „Gazecie Wyborczej”. Od roku 2007 w zarządzie Sekcji Polskiej International Board on Books for Young People (IBBY). Współautorka podręczników PWN do języka polskiego dla gimnazjalistów. Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Edgar Bąk

Autor opracowania graficznego kampanii "Kto ty jesteś?", z wykształcenia grafik. Zajmuje się tworzeniem komunikacji wizualnej, projektuje czasopisma, strony internetowe, plakaty. Współpracuje z instytucjami kultury m.in Centrum Sinfonia Varsovia, Muzeum Sztuki w Łodzi, Instytutem Adama Mickiewicza, BWA Wrocław i Nowy Teatrem w Warszawie. Laureat wielu międzynarodowych i krajowych nagród graficznych, w tym Society of Publication Designers New York Merit Award 2012, 2 Złotych, 1 Srebrnego i 4 Brązowych Medali Klubu Twórców Reklamy, Złotej Chimery 2009.

www.edgarbak.info


Magda Kłos-Podsiadło

Pomysłodawca akcji. Założycielka wydawnictwa dla dzieci i młodzieży Wytwórnia. Odkrywca talentów wśród najmłodszego pokolenia grafików i ilustratorów polskich. W 2012 r. zasiadła w międzynarodowym jury konkursu dla ilustratorów Bologna Illustrators Exhibition.Kontakt

Nowy Teatr
Maria Wilska
maria.wilska@nowyteatr.org
tel. 502 131 043

Wytwórnia
Magda Kłos-Podsiadło
magdalenaklos@wytwornia.com
tel. 509 914 357